Новини
04.05.20

Про балансуючий ринок та новий ринок небалансів

За 5 днів травня 2020 року середньозважена ціна на РДН (ринок на добу наперед) склала 1 365,10 грн/МВт.г. (без ПДВ), що на 10,4% більше ніж за 20 днів квітня.

Окрім того, ціна електроенергії на цих вихідних підскочила на 46% відносно ціни попередніх вихідних. Так, якщо тиждень назад середня ціна на РДН за суботу – неділю була 886 грн/МВт.г., то на цих вихідних вже 1 297 грн/МВт.г.

 

Разом з тим, з березня 2020 року розпочали повноцінно працювати новий ринок небалансів та балансуючий ринки, які покликані стабілізувати ситуацію та дисциплінувати постачальників і споживачів в питаннях прогнозування енерговитрат на виробничі потреби.

Майже кожне підприємство стикається з питаннями перевитрати або надлишку від прогнозованого обсягу. В обох випадках вирішувати проблему доводиться постачальнику, якого обрало підприємство: якщо електроенергію треба докуповувати, її вартість, скоріше за все, виявиться суттєво вищою за ціну, що платилася планово. Вона підраховується, виходячи з найбільшої ціни, що склалася на балансуючому ринку та ринку “на добу наперед” на момент подання заявки про докупівлю, помноженої на коефіцієнт 1,05 (регламентований НКРЕКП). А от для продажу надлишку доведеться орієнтуватися на найнижчу ціну на двох ринках на момент продажу, помножену на коефіцієнт 0,95. Отже, в обох випадках постачальники втрачають. Однак, жоден постачальник за таких умов не планує працювати із збитками. Відповідно, всі ці витрати будуть закладені у договорах з кінцевим споживачем, відповідно він теж буде зацікавлений у кращому плануванні своїх енергетичних потреб. Остаточне впровадження балансуючого ринку дозволить ринку електричної енергії України вийти з періоду стагнації.

 Такий стан речей може вплинути на кінцеву ціну електричної енергії для споживача. Складно буде невеликим постачальникам, оскільки коли постачальник виходить на ринок небалансів, балансування відбувається не за кожним його споживачем, а за загальним обсягом купівлі та продажу.

Відповідно небаланс створений одним або декількома потужними споживачами збільшить вартість електроенергії для інших. Коли постачальник має багато споживачів, їхні показники будуть компенсувати небаланси один одного, і в загальному заліку постачальник втратить небагато.

Зокрема, ТОВ «ЖОЕК» за час роботи нового ринку напрацювало дієві методи для точного прогнозування необхідних обсягів електроенергії та мінімізації збитків від виходу на ринок небалансів, що відповідно, для споживачів ТОВ «ЖОЕК» жодним чином не відображається на кінцевій ціні електроенергії.

 

Тому, при виборі постачальника, необхідно особливу слід увагу звернути на його досвід та успіхи в прогнозуванні обсягів споживання його споживачів. Оскільки загальний небаланс постачальника пропорційно розбивається на всіх споживачів, відповідно чим більше споживачів у постачальника тим менший вплив небалансів на кожного окремого споживача. При укладенні договору про постачання електричної енергії треба чітко розуміти, де у договорі з постачальником закладена фінансова відповідальність споживача за перевитрати чи надлишок електроенергії.

Додатково повідомляємо, що у разі недостатності фінансової гарантії електропостачальника у відповідності до п. 6.1.4 Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. №307 такий електропостачальник набуває статусу «переддефолтний», а відповідно до п.1.7.4 Правил ринку, в разі тривалості статусу «переддефолтний» більше двох робочих днів учасник ринку набуває статусу «дефолтний», і згідно з п.1.7.5 Правил ринку припиняє свою діяльність на ринку електричної енергії.

Відтак, якщо учасник ринку також виступає в якості електропостачальника, після набуття ним статусу «дефолтний», постачання електричної енергії споживачам такого учасника ринку здійснюється постачальником «останньої надії», тарифи якого значно вищі.

Учасників ринку, яким надано статус дефолтний/переддефолтний можна оцінити за посиланням:

 Враховуючи зазначене, ТОВ «ЖОЕК» продовжує бути надійним партнером та докладе усіх зусиль для того щоб наші клієнти мали найкращу ціну на електричну енергію.